DSC_1201.gif«Віра і війна (1914-1918 роки)». Під такою назвою у Львівському музеї історії релігії відкривається виставка, приурочена до 100-річчя початку Першої світової війни.
Перша світова війна, що спалахнула в липні 1914 року як наслідок протистоянь двох військових блоків, поступово втягнула у свою орбіту понад тридцять держав світу і три чверті населення земної кулі. Українські землі стали ареною найкривавіших битв. Майже 4 мільйони українців змушені були воювати за чужі їм інтереси один проти одного. Населенню багатьох країн війна принесла мільйони жертв, руйнацію.
Наука визнала Першу світову війну рубежем кінця старого світового порядку і початком новітньої історії світу – історії геополітичних змін.
Експозиція виставки «Віра і війна (1914-1918 роки)» – це артефакти періоду Першої світової війни на території України: особисті речі солдат воюючих армій, архівні матеріали, різні документи, поштівки, фотографії, листи, газети та багато іншого. Автори виставки поставили своїм завданням за допомогою цих речей показати участь людей в коловерті світового воєнного катаклізму, проілюструвати страхи й переживання, віру в Бога й безнадію людей, спроби прилаштуватися й просто вижити в умовах знецінення людського життя.

Матеріали виставки розкривають питання повсякденного життя та побуту інтернованих у військових таборах (Талергоф, Гмінд та інші), зокрема арештованих австрійською владою православних та греко-католицьких священиків; питання дітей-сиріт; місіонерську і повсякденну діяльність церкви в умовах війни та окупації; організацію культурно-освітнього життя українців під час війни; проблеми, пов’язані з добровільною мобілізацією українських юнаків на фронт у легіон УСС, важкий вибір між обов’язком перед вітчизною і страхом.
До підготовки і створення експозиції долучилися Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького, Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької, Державний меморіальний музей Михайла Грушевського, Центральний державний історичний архів України у Львові, Народний історико-краєзнавчий музей «Мостищина» та Національний музей Перемишльської землі (м. Перемишль, Польша).
Основу експозиції становлять фондові матеріали Музею історії релігії: елементи речей польового похідного вівтаря австро-угорської армії 1914 – 1918 років, єпитрахиль в’язня Талергофу Володимира Венгриновича, «Апостол», (видрукуваний у Львові у друкарні М. Сльозки 8 червня 1639 року) із села Краківця Яворівського району Львівської області. Книга пробита навиліт кулею.
Обласний історичний архів надав фотографії бараків концентраційного табору для інтернованих, православної церкви в Талергофі. Музей С. Крушельницької представив декоративну вазу, виготовлену з гільзи снаряду часів Першої світової війни, та дерев’яний таріль, вирізьблений українськими в’язнями табору Вецляр у Німеччині 1916 року. Відвідувачі зможуть побачити афішу концерту Модеста Менцинського в таборі для військовополонених Вецляр. Привертають увагу полотна Тадеуша Рибковського «Військовий похорон, 1919 рік» та «Патруль під Бернардинами, 1914 рік» (з Картинної галереї).
Цікавою колекцією поділився й музей «Мостищина». Це військовий хрест Карла І (1916) – відзнака цісаря Австрії і короля Угорщини для нагородження всіх військових незалежно від звання, які перебували у фронтовій смузі мінімум три місяці. Експонуватимуться люлька, срібний годинник, різні пряжки: пруська, австро-угорська, російська, чеська. А ось пістолет «Маузер» зразка 1910 року, гвинтівка системи Манліхер, бінокль, шолом М-16, топографічна карта 1914 року – безпосередні «учасники» війни.
Польські колеги представили плакати і графічні рисунки подій Першої світової.
Урочисте відкриття виставки «Віра і війна (1914 – 1918 роки)» відбудеться у п’ятницю, 29 серпня, о 16 годині в приміщенні Львівського музею історії релігії.
Автор виставки кандидат історичних наук, старший науковий співробітник ЛМІР Василь Банах.

Ірина Цебенко,завідувач відділу Львівського

музею історії релігії