Збереження дерев’яних церков –

2393775296.gifВ Музеї «Староскварявський іконостас XVI–XVIII ст.» (філія Львівського музею історії релігії) відбувся круглий стіл «Дерев’яні церкви в культурному ландшафті». Донести до громадськості проблеми дослідження, збереження та музеєфікацію пам’яток сакральної дерев’яної архітектури, окреслити коло проблем і визначити шляхи їх розв’язання головні питання, які поставили перед собою організатори.

У роботі круглого столу взяли участь музейники зі Львова, Жовкви, літописного міста Пліснеська, Рогатина, Переяслава-Хмельницького, священики Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ, представники Жовківської районної ради, спеціалісти пам’яткоохоронної справи. Модератором виступила завідувач Музею «Жовківський замок» Софія Каськун.

На порядку денному дві теми: одна досвід використання дерев’яних церков у музейній практиці; друга конфлікт інтересів: церква пам’ятка, церква сакральна споруда.

Серед доповідачів представники Українського регіонального спеціалізованого науково-реставраційного інституту «Укрзахідпроектреставрація» провідний науковий спеціаліст Василь Слободян і архітектор Володимир Накопало, завідувач музейного комплексу міста Рогатина (філія Музею мистецтв Прикарпаття) Тетяна Петрів, головний архітектор Музею народної архітектури та побуту у Львові Ігор Цимбровський, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник, вчений секретар Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Віктор Ткаченко, завідувач відділу Історико-культурного заповіднику «Давній Пліснеськ» Андрій Левик, настоятель церкви Пресвятої Трійці у Жовкві (УГКЦ) отець Василь Батюк. Дослідники унікальної спадщини українського народу акцентували на тому, що до давніх духовних святинь треба ставитися з особливою любов’ю і теплом: ці святині не лише намолені предками і володіють особливою аурою та енергетикою, а й є свідками нашої історії, шедеврами мистецтва.

Гості круглого столу заступник голови Жовківської районної ради Алла Жук, сільський голова Старої Скваряви Василь Дзюб, редактор Жовківської районної газети «Відродження» Ярослав Глутковський, священики Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ Володимир Коткевич, Степан Макар, голова єпархіальної сакральної комісії отець Ярослав Петруха наголошували на важливості співпраці державних структур і релігійних громад у справі збереження сакральної архітектури.

І як результат емоційного і тривалого обговорення учасники круглого столу виробили спільні позиції щодо бачення проблеми: 1) дерев’яні церкви неоціненний скарб, який ми отримали у спадок, зобов’язані зберігати їхній первісний вигляд; 2) дерев’яна церква-музей є більше захищена від пошкоджень, ніж діюча культова споруда; 3) не існує проблеми конфлікту інтересів між церквою пам’яткою і церквою сакральною спорудою: є лише нерозуміння окремими священиками цінності ввіреної їм культурної спадщини; 4) збереження дерев’яних церков є комплексним завданням усіх гілок влади, духовенства, громади. Говорилося про ставлення й до інших складових проблем збереження, реставрації та використання дерев’яних сакральних споруд.1370154244.gif2839159221.gif3611203498.gif