Іконописна школа у Старій Скваряві

Детальніше...Другий рік поспіль у музеї «Староскварявський  іконостас XVI–XVIII ст.» (філія Львівського музею історії релігії) діє Літня дитяча іконописна школа. Протягом місяця викладачі іконописної школи «Радруж» (Український католицький університет) Юлія Кузь й Андрій Майовець проводили заняття для учнів 2–7 класів Староскварявської загальноосвітньої школи. Цьогоріч ремесло опановували 13 школярів. Використовуючи давню середньовічну техніку яєчної темпери, за зразком західноукраїнської ікони XIV–XVI століть, протягом місяця, поетапно вони малювали лики святих: Богородицю, апостола Петра, Івана Предтечу. Діти самостійно робили емульсію з натуральних пігментів, а потім наносили фарбу на липові дошки. Більшість учасників вперше виготовляли ікони, вкладаючи в них не тільки свої тепло, серце, а й душу, певні сокровенні бажання.
     У неділю, 14 липня, роботи юних художників виставили у Музеї. Доторкнулись до великого таїнства творення української культури, зануритися у дивовижний світ іконопису запрошує музей «Староскварявський  іконостас XVI–XVIII ст.»
      
     P. S. 2017 року у музеї «Староскварявський  іконостас XVI–XVIII ст.» відбулася Літня дитяча гончарна школа, в якій навчали школярів ліпити з глини гончарні вироби, у 2018–2019 рр. учні вправлялися в іконописній майстерності.

Олена Малюга, науковий співробітник ЛМІР

Детальніше...Детальніше...Детальніше...

Музей у Скваряві

Детальніше...11 жовтня 2015 року у приміщенні церкви Св. архістратига Михаїла села Стара Скварява, що в Жовківському районі на Львівщині, відкрито Музей «Староскварявський іконостас ХVI-ХVIII століть» - філію Львівського музею історії релігії.
Церква Св. архістратига Михаїла є однією з найдавніших пам’яток дерев’яної народної архітектури в Україні, що мають конкретну дату. У 2008 році львівський дослідник українських дерев’яних церков, архітектор Інституту «Укрзахідпроектреставрація» Василь Слободян, обстежуючи церкву, на брусі північної стіни нави знайшов дату побудови – 1508 рік, написану чорною фарбою уставом ХVI століття. Інше повідомлення на тому ж брусі, написане скорописом кінця XVII – початку XVIII століття, засвідчує, що цій церкві 1700 року було «двісті без осьми».
Ця церква стояла у сусідньому селі Глинську на горі Горай на місці давнього городища Щекотина. 1715 року її перенесли у Стару Скваряву і поставили на місці згорілої старої дерев’яної церкви Втечі до Єгипту Пресвятої Богородиці, відомої з 1578 року.
До перенесеної у Стару Скваряву церкви перенесли і її іконостас – одну з найкращих пам’яток Перемишльської школи іконопису. До найдавніших в іконостасі належать ікони молільного ряду середини XVI століття, на яких зображено по дві постаті святих та по два євангельські сюжети. Центральною іконою ряду є «Спас у силах небесних», під яким намальовано «Тайну вечерю». Ці твори належать пензлю майстрів Перемишльської школи іконопису.
Царські двері відносять до середини XVII століття.
Намісний ряд виконав відомй маляр Жовківської школи Іван Руткович у 1677–1687 роках. Найстарішим датованим твором І. Рутковича Михайло Драган вважає дияконські двері із зображенням архангела Михаїла. Внизу навколо ніг архангела є донаторський напис і стоїть дата 1677. До намісного ряду належать ікони «Св. Миколай», «Богородиця Одигітрія», «Христос Пантократор» та храмова ікона «Собор архістратига Михаїла».
Завершує іконостас Розп’яття з пристоячими першої половини XVIII та ряд П’ятидесятниці кінця ХІХ століття.
1995 року іконостас із села Стара Скварява передано на реставрацію у Львівський музей історії релігії, де під керівництвом реставратора першої категорії Галини Скоп-Друзюк над ним працювали художники-реставратори музею та студенти кафедри реставрації Львівської національної академії мистецтв. У 2014 році реставраційні роботи очолила завідувач науково-реставраційного відділу музею реставратор вищої категорії Марія Боньковська.
У церкві Св. архістратига Михаїла села Стара Скварява з 2009 року за проектом архітектора Сергія Піньковського проводилась реставрація, яку завершено у 2014-му. Впродовж 2015 року тривали роботи з музеєфікації церкви.

Музей «Староскварявський іконостас ХVI–ХVIII століть» - філія Львівського музею історії релігії
Львівська обл., Жовківський р-н., с. Стара Скварява, вул. Т. Шевченка, 2а.
Телефон: (097)-653-18-57
Завідувач філією Скіра Стефан Васильович
Музей працює з 10 до 17 години
Вихідний день – понеділок


Вартість вхідного квитка:


Для дорослих – 40 гривень

Для учнів та студентів – 30 гривень

Пільговий - 29 грн.

Для мешканців с. Стара Скварява – безкоштовно

Детальніше...Детальніше...Детальніше...Детальніше...Детальніше...

Майстерності краснопису навчатимуть школярів Староскварявської ЗОШ I–III ступенів

Детальніше...У музеї «Староскварявський іконостас XIV–XVIII століть» (філія Львівського музею історії релігії) до Дня української писемності і мови випускник і викладач іконописної школи «Радруж» (УКУ), художник Андрій Майовець проведе майстер-клас «Український скоропис». Учні Старої Скваряви Жовківського району на Львівщині дізнаються про давньоукраїнську каліграфію: ознайомляться з історією письма, традицією використання каліграфії в манускриптах. Потім на практиці, на спеціально підготовлених сувої і папері-листівці тушшю, гусячими й страусиними перами удосконалять набуті навички каліграфічного письма.
 Майстер-клас відбудеться 10 листопада, у суботу, о 15 годині. 
                                                           Олена Малюга, науковий співробітник ЛМІРДетальніше...

Любімо ж наше слово променисте

Детальніше...Любімо ж наше слово променисте
                                                                      («Рідна мова». Олександра Бурбела)
     Традиційно 9 листопада в Україні відзначають День української писемності і мови. Організовують заходи спрямовані на підтримку української мови, її розвиток, утвердження, престиж.   
 11 листопада, о 15 годині до музею «Староскварявський іконостас XIV–XVIII століть» (філія Львівського музею історії релігії) завітає Володимир Бевз. Це дідусь талановитої юної письменниці Олександри Бурбело і чоловік відомої вінницької поетеси Тамари Корсунської, які декілька років тому відійшли у засвіти. Володимир Бевз познайомить присутніх з їхніми літературними доробками, які становлять вагомий внесок у сучасну українську літературу. Звучатиме голос самої Олександри Бурбело, а мандрівний кобзар, козак Борис Бабенко заспіває пісні на слова молодої поетеси.
 12 листопада о 13 годині Володимира Бевза чекатимуть у Музеї-садибі родини Антоничів (філія Львівського музею історії релігії). У Музейній вітальні він говоритиме про творчість онуки і дружини. Тутешні школярі читатимуть поезію Олександри Бурбело: «Народе мій! Ти вродою багатий», «Ніяк не надихаюсь полем», «Я лиш струна на арфі України», «Так чи ні»...
     P.S. За своє коротке життя Олександра Бурбело взяла участь у багатьох літературних Всеукраїнських і Міжнародних конкурсах, в яких перемагала. У її портфоліо понад п'ятдесят грамот, дипломів, подяк, сертифікатів. Дівчина відмінно навчалася у Вінницькій загальноосвітній школі №26, захоплювалася математикою, історією, географією, біологією, астрономією. Маючи важкі проблеми зі здоров’ям, вона не впадала у відчай і знаходила розраду у творчості – писала вірші, прозові твори, малювала, вишивала бісером, захоплювалась фотографією. 2015 року Олександра Бурбело була прийнята до Національної спілки письменників України (посмертно), 2016 року у Вінниці відкрито меморіальні дошки, з 2017 року започатковано літературну премію «Струна на арфі України» імені Олександри Бурбело, а в загальноосвітніх навчальних закладах Вінниці почали вивчати твори юної подільської поетеси, авторки 10 книг.
                                              Олена Малюга, науковий співробітник ЛМІР

Семінар для регентів і дяків церковних хорів

     З нагоди Року Божого Слова в Україні та національного дня молитви за Україну Львівський музей історії релігії спільно з музеєм «Староскварявський іконостас XIV–XVIII ст.» і літургійною комісією Сокальсько- Жовківської єпархії УГКЦ організовують Детальніше... на тему: «Церковний спів – як форма церковного служіння».
     Серед виступаючих: диригент і композитор, професор Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Богдан Дерев’янко (тема «Сучасний стан духовного співу і музики в Україні»), диригент-хормейстер, співак (баритон), професор Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Олег Цигилик («Практичні поради в дяківстві»), магістр богослов’я, викладач Українського Католицького Університету Максим Тимо («Духовний вимір літургійного співу»), голова літургійної комісії Сокальсько- Жовківської єпархії УГКЦ отець Ярослав Малиш («Літургійне благочестя»), протосинкел Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ отець Володимир Коткевич.
     Семінар розпочнеться 9 червня, у суботу, об 11 годині у Жовкві, у приміщенні Храму святого священномученика Йосафата УГКЦ.

                              Олена Малюга, науковий співробітник ЛМІР