Контакти

Семінар для регентів і дяків церковних хорів

     З нагоди Року Божого Слова в Україні та національного дня молитви за Україну Львівський музей історії релігії спільно з музеєм «Староскварявський іконостас XIV–XVIII ст.» і літургійною комісією Сокальсько- Жовківської єпархії УГКЦ організовують Детальніше... на тему: «Церковний спів – як форма церковного служіння».
     Серед виступаючих: диригент і композитор, професор Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Богдан Дерев’янко (тема «Сучасний стан духовного співу і музики в Україні»), диригент-хормейстер, співак (баритон), професор Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Олег Цигилик («Практичні поради в дяківстві»), магістр богослов’я, викладач Українського Католицького Університету Максим Тимо («Духовний вимір літургійного співу»), голова літургійної комісії Сокальсько- Жовківської єпархії УГКЦ отець Ярослав Малиш («Літургійне благочестя»), протосинкел Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ отець Володимир Коткевич.
     Семінар розпочнеться 9 червня, у суботу, об 11 годині у Жовкві, у приміщенні Храму святого священномученика Йосафата УГКЦ.

                              Олена Малюга, науковий співробітник ЛМІР

Відродження давнього ремесла у Скваряві

    Детальніше...У селі Стара Скварява розпочала роботу «Літня дитяча гончарна школа". Напередодні учні загальноосвітньої школи свій відпочинок  вже проводили у дитячому християнському таборі.  «Веселі канікули з Богом» провели для них брати-семінаристи  Івано-Франківської духовної семінарії імені Святого священномученика Йосафата Святослав Макар та Ігор Мавдрик. Вони навчали своїх вихованців цінувати справжні християнські стосунки, щиро виявляти свою любов до навколишніх і дякувати Богу за всі дари, які він посилає.
    До роботи гончарної школи організатори проекту – Музей «Староскварявський іконостас ХVI-XVIII ст.» (філія Львівського музею історії релігії) і парафія місцевого храму Святих Апостолів Петра і Павла – долучилися громада села, підприємець Михайло Процайло (який придбав гончарний круг і шафу-сушарку для виробів із глини). Суттєву підтримку отримали й від Львівської освітньої фундації.
    Випускниці Львівської національної академії мистецтв Софія Гук і Марина Горват провели для дітей майстер-клас. Вони розповіли їм про виникнення гончарства – найдавнішого ремесла багатьох народів світу, а потім усі разом (кожен свій витвір) ліпили, розмальовували ангобами  (фарба на основі рідкої глини) різні глиняні дива. Так з’явилися цікаві глечики і хатинки, підсвічники і зайчики…
    Згодом вироби школярів зможуть  побачити староскварявці на музейній виставці.

     Оксана Юфим, Ірина Цебенко,
  наукові співробітники ЛМІР
       телефони: (38032) 235 61 00, 235 70 07, 26148 22

Детальніше...Детальніше...

Тиждень духовності

   Детальніше... Вже стало доброю традицією напередодні Великодня в навчальних закладах Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ проводити Тиждень духовності. Програму підготувала єпархіальна катехитична комісія у справах освіти і виховання спільно з відділами освіти Жовківського, Буського, Кам’янка-Бузького, Радехівського, Сокальського, Бродівського районів і міста Червонограда Львівської області (територія Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ). До слова Господнього, як невичерпного джерела Божої мудрості, дослухалися протягом Тижня духовності й учні загальноосвітньої школи та вихованці сільського дитячого садка, що у селі Старій Скваряві Жовківського району.
    У програмі – щоденна спільна молитва за участі священнослужителів різних конфесій за батьків та дітей, за Україну, за богопосвячених осіб та катехитів, героїв Небесної Сотні й воїнів АТО, поранених під час військових дій на Сході держави, біблійні читання, перегляд фільмів християнської телепрограми «Знаки часу»: «Віра», «Перша заповідь», «Волонтерство», «Духовна боротьба», «Церква наша мати». Крім цього, проводилися тематичні лекції, виховні годині про Боже милосердя у прощенні гріхів людини та милосердя до єднання і миру між людьми, зокрема в родині, колективі, у всій Україні. Учні разом з учителями і катехитами оформляли шкільне приміщення, класні кімнати, використовуючи матеріали про видатних людей, цитати із Святого Письма.

"Україна понад усе"

З нагоди 25-ї річниці проголошення незалежності України музей «Староскварявський іконостас XVI–XVIII століть» (філія Львівського музею історії релігії) підготував святкову програму «Україна понад усе».

Урочисте дійство розпочнеться у неділю, 21 серпня, о 14 годині спільним молебнем, в якому візьмуть участь священнослужителі Старої Скваряви та навколишніх парафій, громада села, представники жовківської районної влади. Присутні зможуть переглянути мандрівну виставку українського народного одягу «Я маю в серці те, що не вмирає… Евакуйована колекція». Цей неоціненний скарб народної майстрині, етнографа міста Старобільська Луганської області Єлизавети Главацької викупив і вивіз із зони АТО боєць батальйону «Айдар», уродженець Дніпропетровщини Микола Павлюченко. Сорочки, юпки, керсетки, пояси-крайки, костюми ці унікальні речі культури українського Сходу країни зможуть побачити жителі Жовківщини.

Концерт духовного співу «Достойно безсмертія слави» відбудеться за участі місцевого церковного хору храму Святих апостолів Петра і Павла (села Стара Сварява), церковних хорів із сусідніх сіл: Глинська, Мокротина, Мацошина, Нової Скваряви, Сопошина. До місцевих аматорів долучиться і хор із міста Краматорська Донецької області.

Цікаву виставку «І вишите  моє життя на ньому…»підготували майстрині села Стара Скварява. Ці роботи були виконані у другій половині ХХ століття. Крім різноманітних вишивок, відвідувачі зможуть побачити старовинні предмети українського народного побуту: веретена, скриню для посагу, палицю пастуха, інші речі.

З ініціативи місцевого жителя, громадського діяча, підприємця, мецената Михайла Процайла добре знаний львівський митець, член Спілки художників України Олександр Рось проведе майстер-клас «Гончарство». Він розповість про мистецтво кераміки, в якому одночасно може переплітатись і живопис, і графіка, і скульптура. Охочі власноруч творитимуть маленькі дива із глини. Так вони долучатимуться до вікових традицій українського народу.

Наприкінці (о 19 годині) на скварівчан та гостей свята чекає смачний куліш. Його готуватимуть козаки Жовківського районного козацького товариства ВГО «Українське реєстрове козацтво» під керівництвом отамана Олександра Вербила.

Оксана Юфим, Ірина Цебенко,

наукові співробітники Львівського музею історії релігії

телефони: (38032 34) 31 036,

(38032) 235 61 00, 235 70 07, 26148 22

 

Новий музей

Детальніше...11 жовтня 2015 року у приміщенні церкви Св. архістратига Михаїла села Стара Скварява, що в Жовківському районі на Львівщині, відкрито Музей «Староскварявський іконостас ХVI-ХVIII століть» - філію Львівського музею історії релігії.
Церква Св. архістратига Михаїла є однією з найдавніших пам’яток дерев’яної народної архітектури в Україні, що мають конкретну дату. У 2008 році львівський дослідник українських дерев’яних церков, архітектор Інституту «Укрзахідпроектреставрація» Василь Слободян, обстежуючи церкву, на брусі північної стіни нави знайшов дату побудови – 1508 рік, написану чорною фарбою уставом ХVI століття. Інше повідомлення на тому ж брусі, написане скорописом кінця XVII – початку XVIII століття, засвідчує, що цій церкві 1700 року було «двісті без осьми».
Ця церква стояла у сусідньому селі Глинську на горі Горай на місці давнього городища Щекотина. 1715 року її перенесли у Стару Скваряву і поставили на місці згорілої старої дерев’яної церкви Втечі до Єгипту Пресвятої Богородиці, відомої з 1578 року.
До перенесеної у Стару Скваряву церкви перенесли і її іконостас – одну з найкращих пам’яток Перемишльської школи іконопису. До найдавніших в іконостасі належать ікони молільного ряду середини XVI століття, на яких зображено по дві постаті святих та по два євангельські сюжети. Центральною іконою ряду є «Спас у силах небесних», під яким намальовано «Тайну вечерю». Ці твори належать пензлю майстрів Перемишльської школи іконопису.
Царські двері відносять до середини XVII століття.
Намісний ряд виконав відомй маляр Жовківської школи Іван Руткович у 1677–1687 роках. Найстарішим датованим твором І. Рутковича Михайло Драган вважає дияконські двері із зображенням архангела Михаїла. Внизу навколо ніг архангела є донаторський напис і стоїть дата 1677. До намісного ряду належать ікони «Св. Миколай», «Богородиця Одигітрія», «Христос Пантократор» та храмова ікона «Собор архістратига Михаїла».
Завершує іконостас Розп’яття з пристоячими першої половини XVIII та ряд П’ятидесятниці кінця ХІХ століття.
1995 року іконостас із села Стара Скварява передано на реставрацію у Львівський музей історії релігії, де під керівництвом реставратора першої категорії Галини Скоп-Друзюк над ним працювали художники-реставратори музею та студенти кафедри реставрації Львівської національної академії мистецтв. У 2014 році реставраційні роботи очолила завідувач науково-реставраційного відділу музею реставратор вищої категорії Марія Боньковська.
У церкві Св. архістратига Михаїла села Стара Скварява з 2009 року за проектом архітектора Сергія Піньковського проводилась реставрація, яку завершено у 2014-му. Впродовж 2015 року тривали роботи з музеєфікації церкви.

Музей «Староскварявський іконостас ХVI–ХVIII століть» - філія Львівського музею історії релігії
Львівська обл., Жовківський р-н., с. Стара Скварява, вул. Т. Шевченка, 2а.
Телефон: (097)-653-18-57
Завідувач філією Скіра Стефан Васильович
Музей працює з 10 до 17 години
Вихідний день – понеділок
Вартість вхідного квитка:
Для дорослих – 5 гривень
Для учнів та студентів – 3 гривні
Для мешканців с. Стара Скварява – безкоштовно

Детальніше...Детальніше...Детальніше...Детальніше...Детальніше...