Скарби княжої церкви св. Миколая у Львові

3457744925.gifЗаглибитись на мить в історію княжої церкви, в місце, яке закарбувало в камені, скульптурах, давніх переказах славетну історію нашого краю, можна буде на виставці «Скарби княжої церкви Св. Миколая у Львові», урочисте відкриття якої відбулось 12 лютого у Львівському музеї історії релігії.
Одна з найдавніших пам’яток архітектури Львова, церква Святого Миколая, збудована під Замковою Горою галицькими князями, ймовірно, між 1264 і 1340 роками. Вважається, що храм був надвірною церквою галицько-волинських князів та їхньою родинною усипальницею.
Протягом багатовікової історії церкви їй дошкуляли численні пожежі, повені, пошесті, навали іноземних завойовників. Часто храм горів і зазнавав пограбувань, та, пропри все, тут збереглося чимало священних реліквій – мощі Святого Миколая Чудотворця, ікона, на якій він зображений у ризах візантійського взірця на золоченому тлі; фрески головного фасаду, виконані у 20-х роках минулого століття українським митцем Петром Холодним (старшим) та багато інших цінних пам’яток.

2421006214.gifЗ ініціативи духовенства, громади церкви Св. Миколая, Мистецького фонду імені короля Данила, науковців, що досліджують історію найдавнішого православного храму Львова, вирішено представити унікальні пам’ятки сакральної скульптури та іконографії широкому колу львів’ян та гостей міста. Ця ідея реалізується в рамках мистецького проекту народного художника України Мирослава Отковича «Нація, історія, культура».

481375987.gifПеред відвідувачами виставки «Скарби княжої церкви Св. Миколая у Львові» постануть пам’ятки церковного значення (велике срібне кадило – прекрасний зразок ювелірної майстерності), богослужбова література (наприклад, Требник Петра Могили 1719 року), нотні записи княжого храму (ноти Дмитра Бортнянського). Вперше за кількасот років відвідувачі зможуть побачити відреставровані скульптури ангелів з рококового вівтаря чи іконостаса другої половини XVIII ст., що не зберігся до нашого часу. Заслуговує на особливу увагу двостороння хоругва (1760 рік): на одному боці зображення святого Миколая, на другому – Ісус Христос з пристоячими. Ікони, скульптури, хрести, грамоти… Все це – творіння часів минулих, неоціненні скарби наших пращурів. Ще на початку свого існування давньоукраїнський храм ХІІІ–ХIV століть був духовним центром городян. Історія свідчить: духовне завжди було важливішим за матеріальне. І сьогодні ніщо не може витіснити потяг людини до прекрасного, не може вбити справжні почуття…

Відбулись також виступи Державної академічної чоловічої хорової капели «Дударик», камерного оркестру «Віртуози Львова».

Ірина Цебенко – завідувач відділу
Львівського музею історії релігії
телефони: (38032) 235 61 00, 235 70 07, 26148 22