b_0_220_16777215_00_images_old_stories_vystavky_ryznycya.jpgЗ 31 березня по 5 травня у музеї відкрита виставка "Товариство "Ризниця" Самбір". Експонуються літургійні ризи, виготовлені Самбіоським виробничо-торгівельним кооперативом "Ризниця". Представлені експонати з фондової групи "Тканини" вирізняються високою майстерністю кравецтва та гаптування.

Товариство "Ризниця" Самбір

В кінці ХІХ, на початку ХХ ст. в Галичині широко провадило виробничо-торгівельну діяльність товариство з обмеженою порукою "Ризниця". Засноване воно було у 1893р. в м. Самборі зусиллями о. Франца Рабія, Теодора Репецкого та Іларіона Гмитрика, греко-католицькими священиками, викладачами самбірської гімназії. За мету товариство ставило собі виробництво та продаж товарів літургійного призначення, яке відповідало би вимогам східного обряду та було належної якості.

Товариство починало свою діяльність перших три роки тільки з виробництва церковних риз. Вже пізніше розширило склади і розпочало торгівлю літургійним посудом, килимами та книжками. За наступні десять років товариство розширилось і здобуло в Галичині перше місце серед торгівельно-виробничих товариств. Дирекція викупила менші фірми, що займались подібною діяльністю у Антонія Ольшевського в Перемишлі, фірму Михайла Димета у Львові, відкрило філії у Перемишлі, Львові, Станіславі, Сяноку.

На доброчинну діяльність товариство в різний час витрачало до сорока відсотків свого прибутку. Це були виплати допомоги вдовам і сиротам священиків, які працювали на фірмі. Переказували благодійні кошти церквам і бурсам, а також дарували церковні речі церквам, які опинились в скрутному становищі. Перераховувались гроші на "Приють" для сиріт священиків, на "Захронку" і дім сестер служебниць в Самборі.

Також дирекція організовувала багато заходів для пропаганди кооперативної діяльності серед населення. Проводились лекції, зачитувались реферати, засновувались читальні в багатьох селах.

Випускало товариство ілюстровані каталоги з описом продукції, а також власну газету з періодичністю два рази на рік - "Торговельний весник Ризниці" де друкувались усі повідомлення події повязані з діяльністю товариства, відгуки покупців про придбаний товар, рекламу нової продукції.

Товариство "Ризниця" вплинуло на розвиток виробничих відносин в Галичині, підняло на вищий мистецький рівень виготовлення речей літургійного призначення, а також продемонструвало взірець ділових відносин та доброчинності, як для свого часу, так і для прийдешніх поколінь.