b_200_300_16777215_0_0_images_old_stories_vystavky_2013_Protestanty_IMG_1739.gifЛютеранство – одна з традиційних протестантських течій в Україні, відоме з середини XVІ ст. Його поширення на українським етнічних землях стало можливим завдяки прагненням німецьких та польських місіонерів, які активно впливали на корінне населення. І лише незначна частина місцевої інтелігенції входила в перші лютеранські громади.
Вже у 20-х роках минулого століття лютеранський рух активізувався під впливом Союзу церков Євангельсько-аугзбурзького і Гельвецького віросповідання. Його головою був доктор теології, німець Теодор Цеклер. Головна управа розміщувалася у Станіславові. Тут з часом сформувався осередок Української лютеранської церкви – УЛЦ (до 1939 року – Українська Євангельська церква Аугзбурзького віросповідання – УЄЦАВ).
Новий етап в історії Церкви припадає на початок 90-х років, коли наша країна здобула Незалежність. В Україну приїхав молодий пастор Ярослав Шепелявець, виходець з української євангельської родини, місіонер, який почав активно працювати у Галичині. Його зусиллями завезено тисячі примірників Біблії, видано підручники. Спільно з американцями було створено Міжнародний благодійний фонд «Дар життя», найпомітнішою частиною діяльності якого є «клініка на колесах» та робота благодійного центру «Лютерани за життя».
Новостворена міні-виставка «Українська лютеранська церква» присвячена 20-річному ювілею її відродження. Вперше в музеї виставлено експонати, які розповідають про історію і сьогодення Церкви. До уваги відвідувачів – Біблія німецькою мовою Мартіна Лютера (передрук з видання 1517 року), а також горельєф погруддя основоположника лютеранського напрямку.
Низка матеріалів висвітлюють життя Церкви до 1939 року, коли Західну Україну возз’єднали з Радянською. В експозиції – фотографії УЄЦАВ із селищ Крехівці, Камінне, Палагичі (Станіславівщина, 30-ті роки ХХ ст.). Цікавими є фото Теодора Цеклера з дружиною, Теодора Ярчука, інших пасторів Тернопільської громади, світлини церков, мирян.
На виставці представлено матеріали про Теодора Ярчука – українського лютеранського душпастиря, провідного богослова, реформатора, місіонера, вчителя, редактора, перекладача. В експозиції його найбільша праця – «Український Євангельський Служебник» (1933), а також оригінал книги «Апостол Петро» (1930), «Біблійні історії» (1935), переклад «Аугзбурзького віросповідання».
Основні матеріали виставки надали Голова Галицької єпархії УЛЦ Тарас Коковський (Тернопільщина) і пастор Івано-Франківської громади УЛЦ Сергій Романюк. Численні фотографії розповідають про життя, обряди Церкви протягом останніх років. Можна ознайомитися із символікою християнського руху «За життя», побачити значки, ланцюжок із підвіскою з написом «Дозволь мені жити» та багато інших цікавих експонатів.
Куратор виставки «Українська лютеранська церква. До 20-річчя відродження» – науковий працівник музею Галина Кирилів.

Галина Кирилів представляє виставку
b_300_200_16777215_0_0_images_old_stories_vystavky_2013_Protestanty_IMG_1733.gif

Олена Малюга – молодший науковий
співробітник ЛМІР