046.gif

11 жовтня 2015 року у приміщенні церкви Св. архістратига Михаїла села Стара Скварява, що в Жовківському районі на Львівщині, відкрито Музей «Староскварявський іконостас ХVI-ХVIII століть» - філію Львівського музею історії релігії.

Церква Св. архістратига Михаїла є однією з найдавніших пам’яток дерев’яної народної архітектури в Україні, що мають конкретну дату. У 2008 році львівський дослідник українських дерев’яних церков, архітектор Інституту «Укрзахідпроектреставрація» Василь Слободян, обстежуючи церкву, на брусі північної стіни нави знайшов дату побудови ? 1508 рік, написану чорною фарбою уставом ХVI століття. Інше повідомлення на тому ж брусі, написане скорописом кінця XVII ? початку XVIII століття, засвідчує, що цій церкві 1700 року було «двісті без осьми».
Ця церква стояла у сусідньому селі Глинську на горі Горай на місці давнього городища Щекотина. 1715 року її перенесли у Стару Скваряву і поставили на місці згорілої старої дерев’яної церкви Втечі до Єгипту Пресвятої Богородиці, відомої з 1578 року.
До перенесеної у Стару Скваряву церкви перенесли і її іконостас ? одну з найкращих пам’яток Перемишльської школи іконопису. До найдавніших в іконостасі належать ікони молільного ряду середини XVI століття, на яких зображено по дві постаті святих та по два євангельські сюжети. Центральною іконою ряду є «Спас у силах небесних», під яким намальовано «Тайну вечерю». Ці твори належать пензлю майстрів Перемишльської школи іконопису.
Царські двері відносять до середини XVII століття.
Намісний ряд виконав відомй маляр Жовківської школи Іван Руткович у 1677?1687 роках. Найстарішим датованим твором І. Рутковича Михайло Драган вважає дияконські двері із зображенням архангела Михаїла. Внизу навколо ніг архангела є донаторський напис і стоїть дата 1677. До намісного ряду належать ікони «Св. Миколай», «Богородиця Одигітрія», «Христос Пантократор» та храмова ікона «Собор архістратига Михаїла».
Завершує іконостас Розп’яття з пристоячими першої половини XVIII та ряд П’ятидесятниці кінця ХІХ століття.
1995 року іконостас із села Стара Скварява передано на реставрацію у Львівський музей історії релігії, де під керівництвом реставратора першої категорії Галини Скоп-Друзюк над ним працювали художники-реставратори музею та студенти кафедри реставрації Львівської національної академії мистецтв. У 2014 році реставраційні роботи очолила завідувач науково-реставраційного відділу музею реставратор вищої категорії Марія Боньковська.
У церкві Св. архістратига Михаїла села Стара Скварява з 2009 року за проектом архітектора Сергія Піньковського проводилась реставрація, яку завершено у 2014-му. Впродовж 2015 року тривали роботи з музеєфікації церкви.

 

Адреса: Львівська обл., Жовківська ОТГ, с. Стара Скварява, вул. Т. Шевченка, 2а.
Телефон: (097)-653-18-57

Сторінка у фейсбуку: Староскварявський іконостас XVI-XVIIIст.
Музей працює з 10 до 17 години
Вихідний день – понеділок

Вартість вхідного квитка:

повний - 40 грн;

для студентів - 30 грн;

пільговий - 20 грн.

Для мешканців с. Стара Скварява – безкоштовно

1.gif12.gif032.gif043.gif048.gif

Додати коментар

Будь ласка будьте ввічливими. Адміністрація залишає собі право видаляти коментарі. А також не гарантує надання відповіді на коментарі.


Захисний код
Оновити