0911.jpg

3 грудня відзначаємо 300-річний ювілей відомого українського філософа Григорія Савича Сковороди (03.12 1722, Чернухи ‒ 09. 1794, Іванівка  на Харківщині). Усвідомлюючи потребу в ювілейний 2022 рік привернути увагу до філософії свободи духу, осмислити по-новому релігійний світогляд мислителя, Львівський музей історії релігії 9 листопада, в день пам’яті (смерті) Г. Сковороди, відкриє виставку “Мудрість як зброя”. Це цікавий проєкт наукової працівниці Софії Каськун за підтримки Українського культурного фонду.

В основі задуму виставки було бажання візуалізувати духовну спадщину філосфа, спонукати відвідувачів музею замислитись над глибиною думки, озброїтись сковородинівською мудрістю, яка б полегшила сприйняття викликів воєнного часу.

У процесі підготовки до реалізації проєкту було оголошено конкурс на втілення художніми засобами сковородинівської філософії, обравши для цього певні сентенції мудреця – своєрідні тригери як емоційні подразники для творчої роботи художників. Перед митцями було не легке завдання – образно передати такі прості й водночас глибокі фрази філософа, що своїм змістом нагадують давньоримські сентенції. Відібрано твори 22-х авторів з галузі живопису, графіки, ткацтва, що відображають складну палітру сучасного українського мистецтва.

Слова і думки Сковороди об’єднали різні покоління митців та різні художні школи з усієї України. Серед авторів – як Заслужені художники і члени Національної спілки художників України, так і молоді таланти.  На виставці експонуватимуться роботи відомого каліграфа-мандрівника зі Слов’янська Олексія ЧЕКАЛЯ, доцента Вільної академії мистецтв м. Кельна (Німеччина) Олександра ЯКИМЕНКО, викладачів Львівської академії мистецтв Миколи ГРИМАЛЮКА, Київського національного університету культури і мистецтв Андрія БУДНИКА, Харківської державної академії дизайну та мистецтв Дарини ЄРЬОМКИ, Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського Олексія МАЛІКА, Одеського художнього фахового коледжу ім. М. Б. Грекова Сергія ПАПРОЦЬКОГО, художників Романа ОПАЛИНСЬКОГО, Володимира ЧОРНОБАЯ, Романа РОМАНИШИНОГО, Олега ДАВИДЕНКО, Ірини ДАНИЛІВ-ФЛІНТИ,  Марти ЛУКІВ-ЛЮБИЦЬКОЇ, Альони ЧУПРІНОЇ, Миколи, Ольги і Зоряни  ОПАНАЩУКІВ, Лесі і Олександра РОСЬ.

На виставці також представлено 58 цікавих авторських плакатів сковородинівської тематики студентів факультетів дизайну і реклами трьох вузів: Харківської державної академії дизайну і мистецтв (керівники: професор, член-кореспондент Національної академії мистецтв України Володимир Лесняк та  викладач Надія Величко); Київського національного університету культури і мистецтв, а також Київського університету культури (керівники: доцент кафедри графічного дизайну Тетяна Божко і Андрій Будник).

Як зауважує авторка проєкту Софія Каськун, багатовимірні сюжетні композиції, метафізичні та асоціативні світи, перетікання від реальності до абстракції, прагнення об’єднати візуальний та інтелектуальний аспект акцентують увагу на основному ‒ розумінні Божественної природи гармонії людини та світу.

Сподіваємось, що візуальні образи філософської мудрості Григорія Сковороди в умовах війни, страху і втрат допоможуть відвідувачам Львівського музею історії релігії віднайти душевну рівновагу та віру в перемогу добра над злом.

 

Олександра Киричук, заступниця директора з наукової роботи Львівського музею історії релігії.